Czym się kierować przy wyborze akumulatora do diesela?

Na rynku motoryzacyjnym znajdziemy cały szereg różnych akumulatorów. Czy wybierając samochód z silnikiem diesla potrzebujemy jakiegoś specjalnego typu?
Wybór akumulatora jest wbrew pozorom dość skomplikowany. Istnieje wiele typów,jakie możemy spotkać. Są to klasyczne modele, w których mamy dostęp do zawartości elektrolitu oraz bezobsługowe, w których elektrolit zastąpiony jest specjalnym żelem. Na rynku występują również specjalne modele przeznaczone do samochodów z systemem start&stop oraz z napędem hybrydowym.

Silnik Diesla taki sam jak inne

Silniki diesla są jednak dla akumulatorów praktycznie takim samym typem silnika, jak wersje benzynowe. W obu przypadkach należy kierować się wymiarami baterii oraz zalecaną pojemnością (podawaną w amperogodzinach) i prądem rozruchowym (podawanym w Amperach). Nie ma potrzeby kupowania baterii ze zbyt dużym prądem rozruchowym, gdyż przy odpowiednio dobranej pojemności, każdy z modeli będzie posiadał wystarczającą wartość prądu rozruchowego.

Dlatego dokładnie sprawdźmy jakie napięcie akumulatora sugeruje nam instrukcja obsługi naszego samochodu i dobierajmy zakup do tego parametru. Ważnym aspektem jest także sprawdzenie punktów mocowania klem, tzn. po której stronie znajduje się plus i minus.
Czasami bowiem zdarza się, że niektórzy producenci samochodów konstruują mocowania akumulatora w taki sposób, że ograniczają nasz wybór spośród ogólnodostępnych modeli. Przykładowo, klema dodatnia może być po lewej albo po prawej stronie, a konstrukcja obudowy uniemożliwi odwrócenie akumulatora.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora?

Przy doborze nowego akumulatora powinniśmy także zwrócić uwagę na jego wymiary. Interesować nas musi nie tylko długość i szerokość, ale także wysokość. Wielu producentów montują specjalne „klatki” bądź „kuwety”, w których instaluje się akumulator, lub przewidują specjalne mocowania, których otwory będą pasowały jedynie do danego kształtu. Możemy zdać się na własne wyczucie albo na przykład kupić dokładnie taki sam akumulator, jaki mieliśmy, jednak nie zawsze jest to możliwe, jako że producenci często aktualizują swoją ofertę i zmieniają nazwy produktów.

Dlatego warto pomyśleć o oddaniu sprawy w ręce specjalistów. Mechanicy mają do czynienia na co dzień z dużo poważniejszymi usterkami, więc dobór i wymiana akumulatora w aucie z silnikiem Diesla to dla nich drobiazg i zajmie chwilę. Może w tym pomóc na przykład serwis Moto Usługi, w którym jeśli tylko zostawimy ogłoszenie z informacją o tym, że potrzebujemy wymienić akumulator w aucie z Dieslem, otrzymamy w ciągu pierwszych 24 godzin przynajmniej 3 oferty. Obsługa warsztatu sama się do nas odezwie i zaproponuje termin.

Co więcej, jeśli na miejscu zostawimy stary akumulator, to wartość jego kaucji zostanie rozliczona jako zniżka na nowy. Szybko, pewnie i ekologicznie.

Prawidłowy dobór akumulatora oraz jego trwałe i poprawne zamocowanie będzie owocowało jego długą pracą i z pewnością wydłuży żywotność baterii (przeczytaj Jak dobrać akumulator). Nie należy oszczędzać podczas takiego zakupu, gdyż to od niego zależy nasz komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie w okresie zimowym oraz podczas dużych upałów spojrzymy na nasz zakup przyjaznym okiem, kiedy wbrew niesprzyjającym warunkom będziemy mogli bezproblemowo korzystać ze swojego pojazdu.

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Dodaj ogłoszenie