Czy warto kupić akumulator w hipermarkecie?

Kupno nowego akumulatora jest z pozoru bardzo łatwą sprawą. Czy możemy kupić akumulator w hipermarkecie? Czym różni się taki model od sprzedawanego w warsztatach i profesjonalnych sklepach?
W dzisiejszych zabieganych czasach, robiąc co jakiś czas większe zakupy spożywcze w hipermarkecie, mijamy też leżące na półkach akumulatory. Czy możemy sobie pozwolić na taki zakup? Czy jest on w gruncie rzeczy wygodny?

Kupowanie w hipermarkecie

Oczywiście zakup akumulatora w supermarkecie nie jest żadną zbrodnią. To zależy od klienta, czy chce dokonać takiej transakcji. Teoretycznie stojące tam rzędami akumulatory nie różnią się parametrami od tych markowych, dostępnych w wyspecjalizowanych sklepach oraz warsztatach samochodowych oraz są dopuszczone do użytku w ruchu. Gdzie tkwi różnica?

Akumulatory dostępne w wielkopowierzchniowych sklepach mogą leżeć na półkach od niewiadomego czasu. Jak wiadomo, każdy nieużywany akumulator należy co półtora miesiąca doładowywać i sprawdzać jego parametry. W hipermarkecie nikt przecież takich czynności nie wykonuje. Mało też wiemy o sposobach ich przechowywania odkąd przyjechały transportem do danego sklepu. Obsługa zapewne nie przykładała się do delikatnego wykładania ich na półkę, gdyż w sporej liczbie przypadków można zauważyć, że takie akumulatory są poobijane bądź zachlapane z wierzchu elektrolitem. To właśnie wtedy powinna się nam zapalić ostrzegawcza lampka.

Mimo nieznacznie wyższej ceny w profesjonalnym sklepie znajdziemy bardzo szeroką ofertę i gwarancję jakości, jakiej próżno szukać w hipermarkecie. Z pomocą sprzedawcy dobierzemy pasujący do naszego samochodu akumulator i po chwili będziemy mogli go zainstalować. Warto jednak zastanowić się, czy nie lepiej od razu skorzystać z usług mechanika. Większość warsztatów posiada w swojej ofercie akumulatory, a w cenie zakupu dokona instalacji.
Przy okazji, obsługa warsztatu sprawdzi nam jakość połączenia instalacji elektrycznej, która nierzadko wymaga dodatkowego wzmocnienia czy przeczyszczenia klem, i odbierze od nas stary akumulator i zadba o to, by trafił do recyklingu.

Pamiętajmy, że kupując w markecie dopłacamy specjalną stawkę za ochronę środowiska, którą potem ciężko wyegzekwować, przynosząc swój stary akumulator. W profesjonalnym sklepie i warsztacie nawet nie zauważamy opłaty recyklingowej, ponieważ rozliczamy ją w cenie zakupu w postaci rabatu.

Znalezienie akumulatora w hipermarkecie i samodzielny montaż zajmie też więcej czasu, niż umówienie się na wizytę w warsztacie. Szczególnie, jeśli dokonamy tego przez portal Moto Usługi, w którym wystarczy zostawić bezpłatnie ogłoszenie z opisem usterki samochodu albo planowanej czynności (np. wymiana akumulatora), by po niedługim czasie otrzymać ofertę bezpośrednio od serwisu.

Jeśli wybierzemy solidny akumulator, który nie będzie „hipermarketowej” jakości, nie będziemy musieli bać się o nieprzyjemności w trakcie jazdy ani niepotrzebnie wydawać pieniędzy na kolejny zakup po np. roku. Miejmy świadomość, że większość wyrobów marketowych jest dość wątpliwej produkcji i nawet pomimo ważności gwarancji mogą się one szybko popsuć. Wtedy czeka nas wycieczka z ciężkim akumulatorem do supermarketu i nawet 14-dniowy okres czekania na rozpatrzenie reklamacji, gdyż tyle czasu wedle ustawy może trwać jego sprawdzenie i serwis.

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Chcesz żeby wizytówka Twojego warsztatu znalazła się tutaj. Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Dodaj ogłoszenie