Bezpieczny wyjazd na ferie zimowe

Zimowe ferie za pasem, noclegi zarezerwowane, stosowny sprzęt zakupiony, bagaże częściowo spakowane, do tego jest sprzyjająca aura zarówno za oknem jak i w prognozach długoterminowych, wydaje się, że wszystko gotowe, ale czy na pewno? Czy pomyślałeś o odpowiednim przygotowaniu swojego samochodu, zaopatrzyłeś go w zimowe akcesoria i dokonałeś przeglądu? Specjaliści serwisu Moto-uslugi.com stworzyli listę najważniejszych rzeczy, o jakie trzeba zadbać w trosce o bezpieczeństwo całej rodziny.

Opony zimowe

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś skontrolować przed podróżą zimną porą, jest ogumienie. Bezwzględnie Twój samochód musi być wyposażony w opony zimowe, które znacząco zwiększą przyczepność pojazdu w trakcie jazdy po śniegu, błocie lub wodzie oraz zwiększą kontrolę trakcji. Dla spełniania postawionego im zadania ważne jest, żeby posiadały odpowiednią głębokość bieżnika, powinna ona wynosić minimum 1,6 mm, aczkolwiek zaleca się, by było to 4 mm. Nie zapomnij także o sprawdzeniu stanu koła zapasowego!

Sprawdź akumulator

Kolejnym elementem pojazdu, o który należy zadbać, jest akumulator. Zweryfikuj jego ogólny stan, sprawdź poziom elektrolitu oraz napięcie, sprawdź, czy na klemach nie osadza się nalot, w razie potrzeby je oczyść. Jeśli masz wątpliwość co do stopnia naładowania baterii, podłącz ją pod prostownik i doładuj. Pamiętaj, że odpowiednio naładowany akumulator to pewność odpalenia auta nawet w czasie największych mrozów.

Płyny eksploatacyjne

Przed wyruszeniem w dłuższą trasę, sprawdź poziom oleju, płynu chłodniczego oraz płynu do spryskiwaczy, a w razie potrzeby uzupełnij niedobory. W przypadku cieczy chłodzącej sprawdź temperaturę zamarzania, powinna ona wynosić minimum -30°C, jeśli okaże się, że jest ona wyższa, dolej koncentrat lub wymień płyn na nowy.

Oświetlenie pojazdu

Niezwykle ważnym elementem pojazdu jest jego właściwe oświetlenie, ma to szczególne znaczenie przy poruszaniu się w okresie zimowym, kiedy rano jest długo ciemno, a wieczorem szybko robi się szaro. “Przed wyjazdem sprawdź poprawne ustawienie świateł mijania oraz działanie światła stopu i kierunkowskazów. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą zapasowe żarówki, by w każdej chwili móc je wymienić.” - radzi przedstawiciel serwisu Moto-uslugi.com. Zadbaj także o czystość reflektorów, ich zabrudzenie znacząco pogarsza naszą widoczność, a także przyczynia się do załamania strumienia światła, czego efektem może być oślepianie kierowców jadących w przeciwnym kierunku.

Czysta przednia szyba

Kluczowym elementem wpływającym na bezpieczeństwo naszej jazdy jest czysta przednia szyba. Przed wyjazdem na ferie sprawdź stan piór wycieraczek, powinny one dokładnie zbierać wszelkie zabrudzenia, jakie osadzają się na szybie w trakcie jazdy. Zużyte - pozostawiają smugi, ograniczając tym samym widoczność i niepotrzebnie absorbują uwagę kierowcy.

Pełny bak i zaplanowana trasa

Planując wielogodzinną podróż, ustal miejsca i częstotliwość postoju oraz wybierz najbardziej optymalną trasę. Decydując o tym, pomyśl także o milusińskich, znajdź miejsca przeznaczone dla rodzin z dziećmi, w których maluchy, nawet przy niesprzyjającej pogodzie, będą mogły trochę pobiegać i się pobawić. Przed wyjazdem zatankuj samochód do pełna, nawet gdy utkniesz w korku, będziesz mógł spokojnie, przy włączonym silniku, a co za tym idzie także i ogrzewaniu, oczekiwać na udrożnienie przejazdu, bez obawy, że paliwo się skończy. Pamiętaj o zabraniu ze sobą aktualnego atlasu samochodowego, w przypadku, kiedy urządzenie nawigacyjne straci zasięg lub wyprowadzi Cię w przysłowiowe pole, może okazać się on bardzo pomocny.

Bezpieczny bagaż

Pamiętaj o bezpiecznym zapakowaniu bagażu, niewłaściwe jego rozłożenie może niekorzystnie wpłynąć na prowadzenie pojazdu, komfort jazdy, a niezabezpieczone przedmioty znajdujące się w kabinie mogą stanowić znaczące zagrożenie dla Ciebie i Twoich pasażerów. W bagażniku najpierw umieść największe i najcięższe walizki, dzięki temu środek ciężkości pojazdu zostanie utrzymany możliwie jak najniżej – zmniejszy to wpływ ładunku na prowadzenie auta. W przypadku, kiedy wybierasz się na narty zwróć uwagę na ich właściwe przewożenie. W zależności od rodzaju i modelu czterech kółek możesz przetransportować je na dachu (za pomocą uchwytów narciarskich montowanych do relingów lub bagażnika dachowego) lub też we wnętrzu pojazdu, pamiętając o jego właściwym zabezpieczeniu.

Dodatkowe akcesoria

Wybierając się w zimową podróż samochodem, pamiętaj o dodatkowych akcesoriach - mogą okazać się niezbędne w trakcie jazdy. Jednym z nich są łańcuchy śniegowe, które w zależności od kraju, do jakiego się udajesz na wypoczynek, mogą znajdować się na liście obowiązkowego wyposażenia pojazdu. W niesprzyjających kierowcom, zimowych warunkach, kiedy nieustannie pada śnieg, a służby drogowe nie nadążają z odśnieżaniem jezdni, łańcuchy mogą okazać się jedynym skutecznym sposobem na pokonanie zasypanego odcinka. To dzięki nim auto zyskuje przyczepność, kontrolę jazdy i bezpieczeństwo. Co ważne, aby właściwie spełniały swoją rolę, muszą być wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów i odpowiednio dobrane.

Kolejnym niezbędnym zimowym elementem wyposażenia, bez którego lepiej się nie ruszać w dalszą trasę, są kable rozruchowe. W przypadku, kiedy Twoje auto odmówi Ci posłuszeństwa, będziesz mógł przy ich pomocy uruchomić pojazd. Pamiętaj jednak o odpowiednim ich podłączeniu.

infografika - bezpieczny wyjazd na ferie zimowe W trakcie dłuższej podróży w niskich temperaturach, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, np. złapania gumy czy utknięcia w korku, mogą przydać się także: latarka, ciepłe rękawiczki czy łopata do odśnieżania. Nie zapomnij także o zabraniu dodatkowych ciepłych ubrań i koców, a także gorących napojów oraz zapasu jedzenia.

Podróż z dziećmi

Przed udaniem się w wielogodzinną podróż z dziećmi, zawczasu pomyśl o urozmaiceniu im długich godzin spędzanych w aucie. Zabierz ich ulubione zabawki: lalki, samochody, karty do gry czy kolorowanki. Na wszelki wypadek możesz także naładować tablet lub smartfona – dzieciaki je uwielbiają i zapewne przez jakiś czas poświęcą im całą swoją uwagę. Możecie też bawić się w różnego rodzaju gry słowne, zgadywanki (np. jakie osobówki Was mijają, co oznacza dany znak drogowy) i wyliczanki (sumowanie dwuśladów, drzew) itp.

Uwzględniając wszystkie przedstawione wyżej elementy, odpowiednio przygotowując auto do wyjazdu i zabierając dodatkowe akcesoria, możesz mieć pewność, że na wszelkie sytuacje, jakie mogą wystąpić w czasie zimowych wyjazdów, będziesz odpowiednio przygotowany. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nerwów, a podróż przebiegnie w miłej, rodzinnej atmosferze.

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Dodaj ogłoszenie