Dlaczego warto zamontować hak holowniczy?

Hak holowniczy - pozwala na dołączenie do naszego auta przyczepki, campingu, czy bagażnika na rower i swobodne, wakacyjne podróżowanie lub przewóz potrzebnych produktów. Nim jednak będziemy mogli zapiąć na nim wybraną przyczepę, musimy najpierw wybrać najlepszy dla naszych potrzeb rodzaj, zamontować go i UWAGA - uzyskać wpis o jego montażu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
hak holowniczy Dostępnych na rynku mamy kilka rodzajów haków – najpopularniejszymi są te montowane na stałe z charakterystyczną kulką – zalecane dla osób, które na co dzień zmuszone są do podróżowania z przyczepą. Dla okazyjnego wykorzystywania haka – zaleca się haki z kulką zdejmowaną. Na rynku dostępne są także tzw. automaty - czyli haki wyposażone w wygodny mechanizm odłączania końcówki. Ceny haków, w zależności od modelu, wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Każdy hak musi posiadać czytelną tabliczkę znamionową.

Po zakupieniu haka – przychodzi czas na jego montaż. Nie zaleca się ich zakładania na własną rękę, zdecydowanie lepiej przekazać to zadanie fachowcom, którzy wiedzą do czego hak przyczepić i co równie ważne - jak podłączyć do niego instalację elektryczną.
Ostatnim zadaniem przed wyruszeniem w trasę z przyczepką jest legalizacja haka. W tym celu należy udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie diagnosta sprawdzi poprawność montażu i elektrykę oraz wystawi dokument, z którym należy się udać do wydziału komunikacji po wpis w dowodzie rejestracyjnym oraz w karcie pojazdu.

Zalety haka holowniczego

Samochód wyposażony w hak holowniczy daje nam możliwość swobodnego poruszania się z przyczepką, przewożenia rzeczy i materiałów o większych gabarytach. Hak w aucie to także szansa na objazdowe wczasy z przyczepą kempingową.

WAŻNE - haka holowniczego, nie można wykorzystywać podczas holowania pojazdów – mylna nazwa, sprawia, że część kierowców przyczepia linkę holowniczą właśnie do niego, przez co mogą doprowadzić do uszkodzenia haka a nawet do kolizji - bowiem silne naprężenie liny jakie występuje w czasie holowania może wyrwać hak lub zniszczyć jego gwint.

zalety haka holowniczego

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Chcesz żeby wizytówka Twojego warsztatu znalazła się tutaj. Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Dodaj ogłoszenie