Stłuczka i co dalej? Infografika

Codziennie na polskich drogach dochodzi do ponad tysiąca zdarzeń drogowych: wypadków, stłuczek i drobnych kolizji. Większość kierowców uważa, że te statystki ich nie dotyczą, że oni potrafią doskonale jeździć i im takie sytuacje nie grożą. Jednak, jak się okazuje, wystarczy chwila nieuwagi i rozproszenia, i… mamy do czynienia z zagrożeniem na drodze. Przedstawiamy zasady skutecznego działania w sytuacji kolizji drogowej, zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Zachowaj spokój

Kiedy już dojdzie do niefortunnego zdarzenia i będziesz uczestnikiem zdarzenia drogowego, nie wpadaj w panikę, spokojnie podejdź do zaistniałej sytuacji i spróbuj ją bezkonfliktowo rozwiązać. Pamiętaj, że nerwy są złym doradcą, a czasu nie da się cofnąć. Zdarzeniu trzeba stawić czoło i zacząć działać – na początek wyłącz samochód.

Sprawdź, czy są poszkodowani

W pierwszej kolejności sprawdź, czy w wyniku wypadku nie został ktoś poszkodowany. Zweryfikuj stan swój, Twoich pasażerów oraz osób znajdujących się w drugim aucie. W razie potrzeby udziel pierwszej pomocy i wezwij pogotowie ratunkowe. Jeśli nie ma potrzeby ,to nie ruszaj poszkodowanych i nie wyciągaj ich z samochodu – może to doprowadzić do złamania kręgosłupa szyjnego.

Zabezpiecz miejsce zdarzenia

Po udzieleniu pomocy poszkodowanym zabezpiecz miejsce zdarzenia, jeśli w wyniku wypadku jakieś osoby odniosły obrażenia lub zginęły – nie wolno przestawiać pojazdów. Należy włączyć w nich wówczas światła awaryjne, a miejsce oznaczyć trójkątem ostrzegawczym. W przypadku, kiedy do czynienia mamy z drobną kolizją, w której nie ma ofiar – auta należy obowiązkowo usunąć z drogi, tak, by nie blokowały przejazdu innym samochodom.

Oceń szkody

Obejrzyj dokładnie samochody i oceń wyrządzone szkody. Jeśli Twoje auto ucierpiało na tyle poważnie, że nie możesz dalej nim jechać, wezwij pomoc drogową, dzwoniąc pod numer telefonu 22 714 11 11 (z telefonu komórkowego). Jest to całodobowa infolinia działająca 24h/dobę, która nie tylko zorganizuje Ci lawetę w atrakcyjnej cenie i krótkim czasie, ale doradzi, jeśli będziesz miał wątpliwości co do kolejnych poczynań w sytuacji kolizji drogowej.

Sprawdź, czy są świadkowie

Rozejrzyj się po miejscu zderzenia w poszukiwaniu świadków, mogą oni być pomocni przy wyjaśnianiu zajścia zdarzenia, ustalaniu jego okoliczności. Obiektywnie będą patrzeć na zaistniałą sytuację, a ich relacja może być istotna w przypadku sporu między uczestnikami kolizji czy w przypadku starania się o wypłatę ubezpieczenia. Pamiętaj o spisaniu podstawowych danych świadków: imię i nazwisko, adres zamieszkania itp.

Wezwij policję

Jeśli nie możesz dojść do porozumienia z drugim uczestnikiem stłuczki, gdy wyczuwasz od innego kierowcy woń alkoholu, lub gdy doszło do wypadku, w której ucierpieli ludzie – dzwoń na policję. Funkcjonariusze pomogą w ustaleniu jego sprawcy, sprawdzą dokumenty obu pojazdów oraz stan trzeźwości kierujących. W przypadku wezwania policji na miejsce zdarzenia odpowiedzialny za spowodowanie kolizji otrzyma mandat karny w wysokości 500 zł oraz 6 pkt. karnych.

Spisz oświadczenie

W przypadku, kiedy potrafisz porozumieć się z innymi uczestnikami stłuczki, macie jedno zdanie co do przyczyn i sprawcy, wezwanie policji nie jest konieczne. Zaleca się wówczas spisanie Oświadczenia sprawcy kolizji drogowej, dokument ten powinien zawierać następujące informacje:
  • dane osobowe sprawcy,
  • numery rejestracyjne obu samochodów,
  • nazwę ubezpieczyciela i numer polisy,
  • opis zdarzenia: miejsce, czas, okoliczności, uszkodzenia,
  • szkic sytuacyjny z uwzględnieniem znaków drogowych, pasów ruchu oraz ustawieniem pojazdów przed i po kolizji.
Stłuczka i co dalej? Infografika

Zrób zdjęcie miejsca kolizji

W miarę możliwości wykonaj zdjęcia miejsca kolizji oraz uszkodzeń obu aut – mogą być przydatne przy staraniu się o wypłatę odszkodowania.

Zadzwoń do ubezpieczyciela

Osoba poszkodowana powinna zgłosić zajście u ubezpieczyciela sprawcy – najlepiej telefonicznie, poprzez dedykowaną infolinię. Ubezpieczyciel wyznaczy konkretny dzień i oddeleguje swojego przedstawiciela do wyceny szkody.

Odpowiednie postępowanie w przypadku zajścia kolizji gwarantuje bezpieczeństwo jej uczestnikom, a także innym użytkownikom dróg. Właściwe spisanie oświadczenia uczestnika zderzenia jest podstawą wypłaty odszkodowania, które pokryje wyrządzone straty – warto zatem uważnie wypełnić wszystkie pola, podając jak najwięcej szczegółów.

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Dodaj ogłoszenie