Jak dobrać akumulator do mojego auta?

Kupno nowego akumulatora nie jest wcale takie proste. Na jakie parametry należy spojrzeć, aby nie narazić się na niepotrzebny wydatek? Jak wymienić akumulator?
Aby dobrać odpowiedni akumulator do swojego samochodu, należy zorientować się jakiego typu akumulator potrzebujemy. Na rynku jest kilka typów, w tym takie, które są wyposażone w korki umożliwiającego uzupełnianie poziomu elektrolitu, popularnie zwane akumulatorami obsługowymi. Istnieją oczywiście bezobsługowe czyli te, które po prostu montujemy i używamy, nie mogąc ingerować w ich zawartość.

Najważniejsze parametry

Można wyróżnić kilka podstawowych parametrów, które charakteryzują każdy typ akumulatora. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pojemność podawaną w amperogodzinach (Ah), która określa zdolność akumulatora do magazynowania energii elektrycznej. Dobierana jest ona do pojemności silnika oraz liczby wyposażenia elektrycznego, które posiada dany model samochodu. Co ważne, nie sprawdza się tu zasada, że im większy akumulator, tym lepszy. Zawsze zaleca się patrzeć na wytyczne producenta, aby dobrać odpowiednią pojemność i jak najwyższy prąd rozruchowy.

Nie mniej ważną cechą akumulatora jest jego rozmiar oraz wytyczne montażowe. Wielu producentów pojazdów ma swoje systemy mocowania akumulatora w samochodzie, stosuje odpowiednie miejsca, w które nie da się włożyć innego rozmiaru. Dlatego należy sprawdzić zarówno długość, szerokość jak i wysokość nowego akumulatora. Nie może się on przesuwać podczas jazdy, natomiast musi być mocno i pewnie przymocowany z dokręconymi odpowiednimi klemami. One też potrafią się różnić wśród producentów samochodów na przykład średnicą, dlatego i na ten element warto zwrócić uwagę.

Kolejny, specjalny typ akumulatora wybieramy wtedy, kiedy nasz samochód jest wyposażony w system start&stop, lub posiada napęd hybrydowy oraz system odzyskiwania energii podczas hamowania.
Dzięki odpowiedniej konstrukcji, takie akumulatory potrafią znieść ciągle powtarzające się cykle ładowania i rozładowywania, zapewniając szybkie uruchomienie silnika po naciśnięciu na pedał gazu.

Samemu czy w warsztacie?

Możemy zamówić odpowiedni akumulator przez Internet, na przykład na stronie MotoIntegrator. Dzięki wyszukiwarce i katalogowi raczej bez trudu dobierzemy właściwy dla nas akumulator. Jeśli jednak nasz obecny zdradza objawy wysokiego zużycia i perspektywa problemu z rozruchem spędza nam sen z powiek, powinniśmy udać się do serwisu i na miejscu zakupić nowy egzemplarz. Nie tylko zaoszczędzimy sobie sporo stresu, ale często w cenie otrzymamy usługę montażu, a na miejscu zostawimy zużytą baterię.

Taką usługę oferuje większość warsztatów, jednak nie zawsze wiemy gdzie konkretniej się udać. W takiej sytuacji możemy skorzystać na przykład ze strony Moto Usługi, na której w prosty sposób dodamy ogłoszenie z informacją o naszym problemie z akumulatorem. Dotrze ono do wszystkich warsztatów w naszej okolicy, po czym otrzymamy ofertę od przynajmniej trzech z nich w ciągu pierwszych 24 godzin. Innymi słowy najdalej kolejnego dnia będziemy mieli pełen przegląd rynku z cenami i terminem realizacji.

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Dodaj ogłoszenie