Jak zweryfikować oryginalny przebieg auta

Zakup używanego samochodu lub innego pojazdu powinien skłonić do głębszej analizy historii auta będącego przedmiotem zainteresowania nabywcy. Coraz częściej Internet staje się źródłem pierwszego kontaktu z dostępnymi na rynku modelami. Dedykowane serwisy dysponują szeroką ich gamą, umożliwiając podanie preferencji i przegląd będących w ofercie osób fizycznych czy firm czterech kółek. Rocznik i cena wydają się kluczowe. Trzeba jednak zapoznać się ze szczegółami, z ich historią, by móc ze spokojem myśleć o bezpiecznym podróżowaniu po udanej transakcji.

Jak sprawdzić przebieg auta w internecie?

Z pomocą przychodzi bezpłatna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: Historia pojazdu (od 1 stycznia 2016 r. nadzór nad tego rodzaju wdrożeniami przejęło Ministerstwo Cyfryzacji). Jest przydatna w dokonaniu wyboru, w tym odrzuceniu samochodu, jaki zwrócił uwagę nabywcy ze względu na np. zaniedbania dotychczasowego właściciela.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPIK) stanowi bazę pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Jak z niej skorzystać? Na stronie Ministerstwa, wybierając dostępną dla obywateli usługę „Historia pojazdu” należy podać 3 dane dotyczące samochodu: numer rejestracyjny, numer VIN (unikalny numer nadawany przez producenta - widoczny w dowodzie rejestracyjnym) oraz datę pierwszej rejestracji w Polsce (również w dowodzie). Klikając „Sprawdź pojazd” uzyskamy historię informacji zapisanych w bazie CEPIK – na osi czasu widać wszystkie odnotowane zdarzenia dotyczące pojazdu:
  • dane pojazdu (m.in. marka, model)
  • dane techniczne (m.in. pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa, liczba miejsc),
  • informacje o dokumentach pojazdu,
  • dane o dotychczasowych właścicielach i posiadaczach pojazdu (osoby fizyczne, firmy, organizacje – to z reguły rzutuje na jego eksploatację),
  • informacje o takich zdarzeniach jak: kradzież, odnalezienie, wyrejestrowanie czy zbycie pojazdu,
  • informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC,
  • informacje o badaniu technicznym i stanie licznika z dnia badania.


Wszystko jest istotne. Na co zwrócić szczególną uwagę? Kluczowe są ubezpieczenie OC i ważne badanie techniczne - to obowiązek dla poruszających się po polskich drogach. Brak danych może wskazywać na to, iż straciły aktualność. Informacja o ewentualnym wyrejestrowaniu świadczy o tym, że auto nie jest dopuszczone do ruchu. Warto sprawdzić, czy nie było kradzione.

Poszukiwania używanego samochodu wiążą się z koniecznością poświęcenia odpowiedniego czasu na analizę stanu wybranych modeli. Poza rocznikiem i ceną dużym zainteresowaniem wśród kierowców cieszy się stan licznika – często patrzą na niego z niedowierzaniem. Jest on zapisywany przez diagnostów podczas badania od 2014 roku, widać to w systemie informatycznym CEPIK. Jak sprawdzić, czy przebieg auta jest prawdziwy? Fachowcy mówią, iż licznik można cofnąć bez żadnego problemu w każdym aucie i nie pozostanie po tym żaden ślad, szczególnie teraz, gdy są wyposażone w tak dużo elektroniki. To człowiek ją wyprodukował, człowiek też wie, jak ją oszukać. Znane są przypadki, że serwis autoryzowany nie był w stanie zweryfikować jego zmiany o 100 000 kilometrów. Scentralizowana baza serwisowa umożliwiająca wymianę informacji pomiędzy serwisami z pewnością będzie pomocna. To jednak kierowcy decydują o tym, gdzie i czy w ogóle dokonują przeglądów technicznych oraz niezbędnych napraw, stąd o sytuacji na rynku wtórnym decydują sami posiadacze aut, którzy prędzej czy później rozglądają się za nowymi czterema kółkami, sprzedając, pozbywając się dotychczasowych, więc każdy styka się z problemem, jak sprawdzić przebieg auta, czy poprzedni właściciel nie ukrywa czegoś potencjalnie groźnego, czy dwa miesiące po zakupie nie okaże się, że to żaden interes, a wieczna skarbonka bez satysfakcji komfortu jazdy. Ryzyko złego trafienia jest zawsze. Auto zużywa się w takim stanie, w jakim jest eksploatowane. Wszystko jest dla ludzi. Z pewnością jednak troska o dobro ogólnie pojęte nie zaszkodzi. Apel do wszystkich obywateli: Bądźmy po prostu uczciwi. To się opłaci.

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Dodaj ogłoszenie