Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Ze statystyk Komendy Głównej Policji za 2014 rok wynika, że na terytorium naszego kraju doszło do 14 124 przypadków kradzieży samochodów. Po przeliczeniu danych, daje to średnio jedno zniknięcie pojazdu co 40 minut. Zagrożenie utraty auta jest zatem całkiem spore, jak w takim razie zabezpieczyć samochód by nie stał się on łupem złodziei?
zabezpieczenia samochodowe

Zabezpieczenia samochodowe

Na rynku dostępnych jest cały szereg akcesoriów wspomagających zabezpieczenie samochodu, które dzielimy na: proste zabezpieczenia mechaniczne oraz bardziej skomplikowane - elektryczne. Do pierwszej grupy zaliczyć możemy m.in. blokadę skrzyni biegów i blokadę kierownicy zaś do drugiej: lokalizator gps, autoalarm, immobiliser.

Zabezpieczenia mechaniczne

Najprostszym mechanicznym zabezpieczeniem samochodu jest blokada kierownicy. Jeszcze kilka lat temu występowała ona w formie zewnętrznej – laska łączyła kierownicę z pedałem sprzęgła lub hamulca, dziś najczęściej jest ona ukryta w kierownicy. Jak się okazuje złodzieje nie mają problemów z usunięciem tego rodzaju zabezpieczeń: w przypadku blokady zewnętrznej kierownica jest po prostu przecinana, przy blokadach wewnętrznych rozbierana jest kolumna kierownicy i uszkadzany jest zamek. Z pewnością założenie tego rodzaju blokady nie uchroni naszego auta, ale spowoduje, że złodziej będzie musiał się przy nim trochę „napracować”.

Kolejnym rodzajem mechanicznej ochrony auta jest blokada skrzyni biegów. Niegdyś miała ona formę zewnętrzną – lewarek był blokowany przez metalowy pręt lub nasadkę w kształcie podkowy. Obecnie stosowane są ich wewnętrzne odpowiedniki, montowane w tunelu środkowym, na zewnątrz mamy tylko zamek. Zabezpieczenia te cieszą się sporą popularnością oraz skutecznością – zniszczenie ich wymaga rozmontowania tunelu, co zdaniem specjalistów zajmuje przynajmniej 20 min.

Zabezpieczenia elektryczne

Zdaniem fachowców elektryczne zabezpieczenia cieszą się zdecydowanie większą skutecznością niż te mechaniczne. Najprostszym ich przykładem są niezwykle popularne alarmy samochodowe, które skutecznie odstraszają złodziei i co ważne, zwracają uwagę postronnych osób, że coś się dzieje. W zależności od rodzaju alarmu, może on oprócz wydawania sygnału dźwiękowego, odcinać zapłon a nawet wysłać SMS do właściciela pojazdu.

Równie powszechny jak autoalarm, jest immobiliser, który obecnie jest standardowym wyposażeniem nowych samochodów. Chroni on przed uruchomieniem pojazdu przez niepowołane osoby, po włożeniu kluczyka do stacyjki odczytywany jest kod, jeśli kody są różne natychmiast odcinane jest zasilanie oraz dopływ paliwa – przez co uruchomienie pojazdu staje się niemożliwe.

Najnowszym rozwiązaniem chroniącym nasze pojazdy są lokalizatory gps. Pozwalają one namierzyć aktualne położenie pojazdu, otrzymujemy na bieżąco informacje na jakim obszarze jest nasze auto, dane zapisywane są w bazie lub przekazywane bezpośrednio do nas za pomocą wiadomości SMS.

Inne zabezpieczenia

Musimy pamiętać, że bez względu na rodzaj użytych w naszym aucie zabezpieczeń, my sami także możemy wpływać na jego bezpieczeństwo. Parkowanie w oświetlonych miejscach, nie pozostawianie w nich drogich przedmiotów, pamiętanie o każdorazowym zamknięciu auta oraz szyb, to także w pewnym stopniu zabezpieczenie auta przed kradzieżą.

zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Dodaj ogłoszenie