Jak zaoszczędzić na paliwie? Infografika

Podróżowanie samochodem, choć bardzo wygodne ,to jest również i kosztowne. Statystyczny Polak na paliwo wydaje kilkaset złotych miesięcznie – jak się okazuje, jest to dość znaczna część domowego budżetu. Przychodzimy Wam z pomocą i przedstawiamy kilka porad, które skutecznie obniżą ilość spalanego paliwa i pozwolą zaoszczędzić sporą sumkę.

Ogranicz bagaż

Nie przewoź zbędnych rzeczy, pamiętaj, każdy kilogram przekłada się na spalanie Twojego auta. Pięciolitrowa butelka płynu do spryskiwaczy, kilkulitrowy kanister z olejem i dwa komplety narzędzi – z pewnością nie są Ci potrzebne na co dzień. Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, zwróć uwagę na ilość zabieranych bagaży - każde dodatkowe 25 kg zwiększa zużycie paliwa o 1%. Czasem bardziej opłaca się wypożyczyć rower, leżak czy parasol, będąc już na miejscu, niż wieźć to przez pół Polski.

Niepotrzebne bagażniki

Bagażniki montowane na dachu samochodu zwiększają zużycie paliwa nawet o 20%, pamiętaj zatem o ich zdjęciu bezpośrednio po powrocie z wakacji czy weekendu. Ich montaż jest na tyle prosty, że warto zakładać je tylko wówczas, kiedy są potrzebne.

Stan techniczny pojazdu

Odpowiednio zadbane auto również ma wpływ na poziom spalania. Regularnie wymienione filtry paliwa i powietrza, sprawne świece, a także systematycznie wymieniany olej zmniejszają zużycie paliwa o około 3%.

Ogumienie

Zwróć uwagę na wielkość opon Twojego pojazdu, im są one większe i szersze, tym więcej paliwa będzie zużywane w trakcie jazdy. Na ilość spalanej benzyny wpływa również ciśnienie w oponach, jego wahania o 0,5 bara mogą powodować zwiększenie zużycie paliwa nawet o 5%. Pamiętaj zatem o regularnej kontroli ciśnienia i ewentualnym dopompowaniu kół.

Hamuj silnikiem

W trakcie jazdy staraj się hamować silnikiem, tzn. zwalniać poprzez redukcję biegów. Toczenie się pojazdu na biegu (bez dodawania gazu), sprawia, że samochód w ogóle nie zużywa paliwa, a co więcej ochrania podzespoły auta. Przyjęło się stwierdzenie, że jazda na luzie oszczędza paliwo – jak się okazuje jest to mit, wykorzystywanie biegu jałowego w trakcie jazdy powoduje dodatkowe zużywanie benzyny, a co więcej stwarza spore zagrożenie, gdyż nie możemy w razie potrzeby szybko przyśpieszyć.

Klimatyzacja

Z klimatyzacji korzystaj z umiarem. Jak wykazują testy przeprowadzone przez ADAC, do obniżenia temperatury z 31°C do 22 °C samochody podlegające badaniom zużywały nawet 4 litry paliwa na 100 km więcej. Zwiększone zużycie zazwyczaj trwa przez trzy pierwsze minuty po uruchomieniu klimatyzacji. Utrzymanie zadanej temperatury we wnętrzu auta wymaga od 0,76 do 2,11 l/100 km w warunkach miejskich i od 0,09 do 0,66 l/100 km poza terenem zabudowanym. .
jak zaoszczędzić na paliwie - infografika W zależności od stylu Twojej jazdy oraz rodzaju klimatyzacji, podczas kilkugodzinnej jazdy z włączoną klimatyzacją, średniej klasy auto, spali około 2 litry paliwa więcej.

Stała prędkość

Staraj się poruszać ze stałą prędkością, gwałtownie nie przyśpieszaj oraz nie hamuj, w miarę możliwości, na długich trasach, korzystaj z tempomatu. Pamiętaj, aby nie przekraczać 80% maksymalnej prędkości samochodu.

Zaplanuj podróż

Przed wyjazdem dobrze zaplanuj trasę, pozwoli Ci to szybko i sprawnie dotrzeć do celu. Warto też na bieżąco korzystać z aplikacji w telefonie, które poinformują Cię o korku, robotach drogowych lub wypadku i wskażą alternatywną, szybszą trasę. Przy jej ustalaniu zwróć uwagę na kategorię dróg, odległość i czas przejazdu. Nierzadko dłuższy odcinek (np. autostrada, obwodnica) pozwala na płynne poruszanie się samochodu, co zdecydowanie obniża spalanie.

Stosowanie wskazanych porad na co dzień z pewnością pozwoli Ci znacząco ograniczyć ilość spalanego paliwa i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Dodaj ogłoszenie