Jakie napięcie powinien mieć akumulator?

Kiedy przychodzi fala ochłodzenia, a temperatura spada poniżej zera stopni Celsiusa, warto się zastanowić nad stanem swojego akumulatora w samochodzie. Jak sprawdzić akumulator czy jest dobry? Zbadaj jego napięcie.
Dzięki szybkiemu pomiarowi napięcia na akumulatorze, możesz w łatwy sposób określić jego przydatność. Jakim przyrządem to zrobić? Najłatwiej chyba dzięki multimetrowi, czyli urządzeniu pomiarowemu, posiadającemu opcję pomiaru różnych wielkości fizycznych. Zawiera on w sobie najczęściej możliwości takich urządzeń jak amperomierz, woltomierz czy omomierz. W tym przypadku możesz skorzystać właśnie z woltomierza.

Bierzemy do ręki multimetr

Jak sprawdzić akumulator multimetrem? Należy ustawić pokrętło miernika na pomiar napięcia prądu stałego najlepiej na automatycznym pomiarze zakresu, bądź w zakresie do 20 V. Następnie musisz złączki kabli pomiarowych włączyć do właściwych gniazd miernika i przyłożyć końcówki kabli miernika do biegunów akumulatora. Nie zdejmuj klem i zrób to na włączonym silniku.
Nie przejmuj się też wynikiem „na minusie”, bowiem oznacza on po prostu odwrotną polaryzację. Nie zmienia ona jednak wyniku pomiaru. Prawidłowe napięcie winno wynosić od 13,8 V (na włączonych światłach mijania) do 14,4 V (przy braku poboru prądu).

Po pełnym naładowaniu akumulatora, napięcie dość szybko spada do wartości około 13 V a następnie już powoli maleje do około 12,5 V. Jeśli zatem masz wartość poniżej 12,5 V oznacza to, że Twój akumulator jest w jakimś stopniu rozładowany. Minimalne napięcie jakie możesz zarejestrować i odczytać na multimetrze jest wartości 10,8 V. Niestety taki pomiar oznacza tylko jedno. Głębokie rozładowanie akumulatora.

To takie proste

Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu w swoim garażu i nie chcesz wydawać równowartości połowy ceny akumulatora na zakup, możesz poszukać odpowiedniego warsztatu. Każdy szanujący się mechanik będzie posiadał odpowiednie urządzenie pomiarowe i będzie wiedział jak go użyć, a cała usługa sprawdzenia odpowiedniego napięcia potrwa tylko chwilę i będzie nieocenioną pomocą w diagnozie akumulatora. W przypadku wskazań poniżej minimalnej wartości serwis zaoferuje Ci sprzedaż nowego akumulatora na miejscu, bez potrzeby szukania i jeżdżenia po sklepach. Na dodatek w części warsztatów usługa montażu wliczona jest w cenę akumulatora, a za oddanie starego i niesprawnego do recyklingu otrzymamy zniżkę. Nie dość, że tak jest wygodniej i zdecydowanie taniej, to na dodatek przysłużysz się środowisku.

Gdzie szukać serwisu? Najlepiej umówić się telefonicznie albo online, na przykład za pomocą strony Moto Usługi. Po rejestracji wystarczy, że zostawisz ogłoszenie z informacją, że chcesz sprawdzić sprawność akumulatora, a w ciągu 24 godzin otrzymasz przynajmniej trzy oferty, zawierające cenę i termin wizyty. Może warto spróbować, zamiast zastanawiać się gdzie kupić multimetr albo kłopotać się z pożyczaniem go od znajomych i późniejszym oddawaniem.

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Dodaj ogłoszenie