Kiedy kupić używany samochód?

  Decyzja o zakupie samochodu jest pierwszą z całego szeregu, które przyjdzie nam podjąć. Zaraz potem należy zadecydować, czy obiektem naszego zainteresowania powinno się stać auto nowe, czy używane. Jest wiele okoliczności decydujących o tym, który wybór jest słuszniejszy.

  Najistotniejszym czynnikiem determinującym wybór samochodu jest oczywiście budżet. Nie każdego stać na nowe auto, a niekiedy zgromadzone środki umożliwiają zakup nowego pojazdu, ale za to zawężają wybór, niejednokrotnie czyniąc zakup bezzasadnym. W takim wypadku warto rozważyć zakup auta używanego. Nowe samochody bardzo szybko tracą na wartości, dlatego już po kilku latach można je nabyć za ułamek ceny. Dzięki temu możliwym się staje zakup dużego rodzinnego combi lub ciekawego, sportowego coupe za cenę umożliwiającą na rynku pierwotnym nabycie co najwyżej małego auta miejskiego.

 
Szybka utrata wartości samochodów powoduje, że opłacalnym staje się zakup używanego auta w przypadku, jeśli zamierzamy się nim poruszać przez relatywnie krótki czas. Nabywcy używanych samochodów często sprzedają swoje pojazdy po cenie bardzo zbliżonej, do ceny zakupu, a dzięki odzyskanym środkom łatwiej im potem kupić kolejne auto. 
 
Bardzo często używane samochody kupują młodzi kierowcy.
Bezpieczne poruszanie się po drogach wymaga nabrania wprawy. Warto przy tym korzystać z samochodów o mniejszej wartości, ponieważ uszkodzenie nowego pojazdu nie tylko wymaga większych środków w celu przeprowadzenia naprawy, ale przede wszystkim drastycznie zmniejsza jego wartość na rynku wtórnym. A to może uniemożliwić korzystne odsprzedanie auta. 

Należy pamiętać, że zakup używanego samochodu wiąże się z szeregiem czynności, które kupujący obowiązkowo musi przeprowadzić. Kupujemy tylko wtedy, kiedy nie mamy wątpliwości, co do stanu technicznego i statusu prawnego auta. Nieznane auto może wspaniale wyglądać, ale kryć przykre niespodzianki. Dlatego przez zakupem warto przeprowadzić diagnozę w sprawdzonym, obiektywnym warsztacie samochodowym. Dobry mechanik oceni, czy auto posiada poważne, ukryte wady oraz czy miało w przeszłości kolizję. Należy również sprawdzić, czy auto nie zostało skradzione i czy sprzedający jest jego jedynym właścicielem. Każdy pojazd posiada unikatowy numer VIN wybity na tabliczce znamionowej, umieszczonej zwykle w komorze silnika. Sprawdzenie numeru VIN w bazie pozwoli ustalić historię eksploatacji samochodu i uniknąć ewentualnych kłopotów. W razie wątpliwości można również zasięgnąć opinii w najbliższym komisariacie policji, która prowadzi ewidencję kradzionych pojazdów. 
 
Podstawowym obowiązkiem kupującego powinno być zachowanie rozwagi. „Wyjątkowe okazje” zwykle mają „wyjątkową przyczynę”. Opłaca się jednak cierpliwie przebierać w ofertach. Czasami zdarza się, że właścicielowi zależy na tym, by szybko sprzedać auto. Może mieć po temu wiele powodów i nie każdy z nich musi się wiązać z nieczystym sumieniem. Ponadto sprzedający często zawyżają wartość pojazdu, a kiedy przez dłuższy czas nie otrzymują satysfakcjonującej oferty, bywają skłonni do negocjacji. Zwłaszcza w sytuacji, gdy na co dzień jeżdżą innym autem, a w przedawanym kończy się przegląd i ubezpieczenie. W takim wypadku zakup używanego pojazdu może się okazać naprawdę korzystny.

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Dodaj ogłoszenie