Kiedy wymienić opony na letnie?

  W sejmowej „zamrażarce” od wielu lat leży projekt ustawy regulującej obowiązek sezonowej wymiany opon. Jak dotąd jednak proces legislacyjny się przedłuża, zatem każdy kierowca sam zmuszony jest określić moment, w którym należy wymienić opony na letnie.

  Może się wydawać, że opony to najprostsze możliwe auto części. Nic bardziej mylnego. Popularne samochodowe „gumy” muszą przenosić ogromne obciążenia, a jednocześnie ich poprawna praca jest jednym z kluczowych czynników decydujących o bezpieczeństwie podróży. Z tego względu proces ich produkcji jest bardzo skomplikowany. Opony dzielą się według wielu różnych kategorii. Mogą mieć różny rozmiar, zarówno w obwodzie, jak i przekroju poprzecznym oraz różną budowę, na przykład radialną, diagonalną czy Run Flat. Różnią się od siebie również przez wzgląd na zastosowanie. Zupełnie inaczej wygląda opona przeznaczona do szybkiej jazdy o tej, która służy do przewożenia ciężkich ładunków. 

 
Jednak dla przeciętnego kierowcy najistotniejsze są właściwości jezdne. Polska leży w strefie klimatu przejściowego, co skutkuje relatywnie gorącym i suchym latem oraz mroźną i śnieżną zimą. Z tego względu rodzimi kierowcy zwykle używają w ciągu roku dwóch rodzajów opon.
Opony zimowe przeznaczone są do podróżowania w warunkach błotno-śniegowych. Zbudowane są ze specjalnej mieszanki gumowej, która zachowuje elastyczność w niskich temperaturach i dysponują szerokim, otwartym bieżnikiem, o odpowiednich lamelach. Z kolei opony letnie są dużo twardsze, by bez ubytków znosić wyższe temperatury. Posiadają również dużo mniej lameli bieżnika, który jest zresztą znacznie płytszy, niż w przypadku opon zimowych. 

Przyjmuje się, że opony letnie nie powinny być stosowane w temperaturze niższej, niż 7 stopni. Dlatego w Polsce zwykle efektywnie służą one pomiędzy kwietniem, a październikiem. Oczywiście, jest to zakres umowny, wynikający raczej z rachunku prawdopodobieństwa występowania odpowiednich warunków atmosferycznych. Niemniej w sytuacji, gdy średnia temperatura przekracza 7 stopni, stosowanie opon zimowych daje więcej start, niż korzyści. Zimowa opona jest miękka i podatna na zniekształcenia termiczne. Tym bardziej, że gorący asfalt „klei” oponę niedysponującą odpowiednią sztywnością, co powoduje wytarzanie się tarcia, a w konsekwencji wysokiej temperatury. W takim wypadku opona łatwo się odkształca, a jeżeli w samochodzie występują jakiekolwiek problemy ze zbieżnością, guma się ściera i opona ulega trwałemu zużyciu. 
 
Prócz podatności na zużycie, zimowa opona w warunkach letnich zwyczajnie utrudnia eksploatację samochodu. Ślizga się w trakcie ruszania i hamowania, a także na zakrętach. Ponadto, ponieważ posiada bardzo dużo lameli, kiepsko odprowadza wodę i w trakcie ulewy może powodować zjawisko aquaplaningu.
 
Należy pamiętać, że wymiana opon to trudne zadanie i wymaga odpowiedniego sprzętu. Dodatkowo każda wymiana wymaga korekty w wyważeniu kół. Dlatego należy jej dokonywać w specjalistycznym serwisie opon, który umożliwi zakup i wymianę ogumienia, a także – w razie potrzeby – odkupi zimowki lub umożliwi ich przechowanie aż do czasu, gdy warunki atmosferyczne znów sprawią, że znów będą potrzebne.

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Chcesz żeby wizytówka Twojego warsztatu znalazła się tutaj. Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Dodaj ogłoszenie