Top 10 w Polsce - Najczęściej kupowane auta w Polsce w roku 2015

Rok 2015 to już historia. Czas na różne podsumowania. Branża motoryzacyjna odniosła swoje sukcesy. Przyjrzyjmy się teraz, którzy producenci samochodów pozyskali najwięcej klientów w ciągu ostatnich 12 miesięcy nad Wisłą.
Najważniejsza informacja to wzrost liczby rejestracji pojazdów w Polsce w stosunku do roku 2014 o ponad 30 tysięcy. Fakt ten ma dwie strony: większe zatłoczenie na drogach vs. satysfakcja z podniesienia komfortu życia. Najważniejsze, by jeździć rozważnie, dbając o bezpieczeństwo swoje i innych podróżujących.

Twarde dane pokazują ponad 400 tys. zarejestrowanych, nowych pojazdów w 2015 roku w naszym kraju, dotyczą one wszystkich województw oraz wszystkich marek i modeli aut. Ci, którzy śledzą wyniki ogólne na przestrzeni ostatnich lat, nie mogą być zaskoczeni. Skoda i Volkswagen są kupowane przez Polaków najczęściej. Klienci indywidualni decydują się też na Ople i Toyoty, dzięki czemu w globalnym ujęciu Toyota zajmuje trzecie miejsce w rankingu sprzedaży. Zyskała prawdopodobnie na zdecydowanej akcji wyprzedażowej prowadzonej w ostatnich miesiącach roku. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszył się Ford – jednak niemało, gdyż ponad 30 tys. osób pozyskało w 2015 roku auto właśnie tej marki. Tuż za nim plasują się Renault, Fiat i Kia. Pierwszą dziesiątkę zamykają Hyundai i Peugeot.

Mówi się czasem, że klienci flotowi ratują rynek motoryzacyjny. Odczuli to dostawcy Mercedesów i Dacii - łącznie ponad 20 tys. modeli tych producentów trafiło w ubiegłym roku do firm i instytucji. Wytwórcy prześcigają się w propozycjach dla kierowców. Z uwagi na to, że utrzymanie wszystkich samochodów w ciągłej gotowości do pracy jest kluczowe liczy się niezawodność, solidność wykonania i gwarancja serwisu – pewnie dlatego największe zaufanie nabywców zdobyła Skoda. Podobnie jest w przypadku klientów indywidualnych. Lider ten sam. Inaczej jednak, co może dziwić, wypada Volskwagen. Czyżby ceny jego poszczególnych modeli decydowały o wyborze większości Polaków? Co prawda w top 10 w ujęciu ogólnym marki Nissan nie widać, indywidualnych nabywców nie zabrakło - gigant z Japonii odnotował ponad 5 tys. nowych użytkowników pojazdów.

Prym wiedzie Skoda Octavia, ale niewiele brakuje Volkswagenowi Golfowi, by ją wyprzedzić. Może ten rok okaże się dla niego łaskawszy. Trzecie miejsce przypadło Fabii, zatem znów Skoda. W pierwszej dziesiątce jest jeszcze jeden jej model - Rapid.

Jeden z czterdziestu nabywców rejestrował Opla Astrę, która była w minionym roku bardziej popularna od Toyoty Yaris czy Auris. Słabiej też wypadła sprzedaż Forda Focusa, a tak lubiany i szanowany w naszym kraju Volkswagen Passat zajmuje w top 10 ostatnie miejsce.

Porównując zakupy dokonywane przez klientów flotowych i indywidualnych, można zaobserwować, że nowe samochody trafiły w 2015 r. w większości do firm i instytucji, obrazuje to chociażby wynik liderów: flota wybierała najczęściej Skodę Octavię (11.624 klientów), indywidualni nabywcy – Skodę Fabię (5.290 klientów).
Infografika - samochody używane - ranking 2015

Volkswagen Golf zdobył wysokie uznanie zarówno w jednej, jak i w drugiej grupie. Opel, mimo odnotowanej dosyć wysokiej, jednostkowej sprzedaży trzech modeli: Corsa, Mokka, Astra, nie decydując się na ekspansywną sprzedaż, na pewno stracił, nie wykorzystując możliwości rynkowych. Toyota, w odróżnieniu, zyskała, wyprzedzając tym samym niemieckiego producenta. Yarisy i Aurisy były popularne nad Wisłą szczególnie przed zakończeniem roku.

Reasumując, liderem w Polsce niezmiennie jest, jak na razie, Skoda – to najczęściej wybierana przez klientów flotowych i indywidualnych marka samochodów. W 2015 roku firmy najchętniej decydowały się na Skodę Octavię, a najbardziej popularna wśród obywateli była nowa Skoda Fabia.

Dane pochodzą z CEP via carmarket.com.pl

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Dodaj ogłoszenie