Numer alarmowy 112. Infografika

Numerem alarmowym, pod jaki możemy zgłaszać informacje o różnego rodzaju wypadkach i sytuacjach zagrażających życiu, jest numer 112. Co ważne, aktywny jest on na terenie całej Unii Europejskiej, zatem w przypadku przebywania za granicą również możemy z niego korzystać.
Na bezpłatny numer alarmowy 112 możemy dzwonić zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. W przypadku tych drugich, połączenie jest możliwe nawet wówczas, kiedy nie posiadamy aktywnej karty SIM.

Kiedy dzwonić pod numer alarmowy 112?

Jak się okazuje, niestety, nie wszyscy obywatele naszego społeczeństwa wiedzą, w jakich sytuacjach wybierać numer 112. Często mają miejsce sytuacje, w których numer ten jest blokowany przez osoby pytające dyspozytora o to, jak dojechać do wybranego miejsca, gdzie zjeść najlepszą pizzę lub przekazują informacje o utrudnieniach drogowych. Są to zachowania wysoce niepożądane, jakie pośrednio zagrażają bezpieczeństwu innych osób. W czasie blokowania linii przez dowcipnisia, ktoś inny może oczekiwać realnej pomocy. Kiedy zatem należy wybrać numer alarmowy? Z pewnością wówczas, gdymamy do czynienia z pożarem, wypadkiem drogowym, kradzieżą, włamaniem, omdleniem lub utartą świadomości, użyciem przemocy, poważnym uszkodzeniem ciała i silnym krwawieniem oraz w każdej innej sytuacji zagrażającej zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Jak dzwonić pod telefon alarmowy 112?

Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 należy opisać zdarzenie lub zaistniałą sytuację, wskazać dokładny adres, udzielić dyspozytorowi informacji na temat stanu zdrowia poszkodowanych, a także podać swoje dane. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, należy wykonywać instrukcje podawane przez dyspozytora. Po zakończeniu połączenia, należy powstrzymywać się od wykonywania kolejnych rozmów telefonicznych, linia powinna być wolna, na wypadek, gdyby dyspozytor miał dodatkowe pytania lub chciał coś doprecyzować.

Skuteczność numeru alarmowego 112

Alarmowy numer 112 został wprowadzony w Polsce w 2005 roku, po latach jego funkcjonowania, proces lokalizacji miejsca wypadku - według raportu - trwał 73 sekundy (w większości krajów europejskich to kilka sekund), a czas oczekiwania na połączenie ze służbami ratunkowymi to około 12 sekund (we Francji i na Cyprze jest to odpowiednio 14 i 15 sekund).

Numery alarmowe w Polsce

Niezależnie od numeru 112 działają w Polsce numery alarmowe kierujące bezpośrednio do odpowiednich służb:
  • Numer na policję – 997
  • Numer na straż pożarną - 998
  • Numer na pogotowie – 999
Infografika - numer alarmowy 112

Przeczytaj pozostałe artykuły motoryzacyjne Zobacz również

Dodaj ogłoszenie